Jak dbać o okna zabytkowe?

Jeśli szukasz okien zabytkowych, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużej mierze wpływa także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być remontowane według przepisów – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, z użyciem których można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo mocnych stron, lecz wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem wielu, obecnie już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]