Badania wysokościowe – dlaczego są tak ważne?

Jeżeli chcesz zamówić badania wysokościowe Bielsko, skieruj się tutaj.

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem szyb w wieżowcach czy serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile rzecz jasna efekty będą pozytywne – zyskamy orzeczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wtedy najlepiej zrobimy udając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa celem przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Jak wyglądają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim padaczka i choroby błędnika, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]