Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dalsze informacje o badaniach psychologicznych Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja szybkości, zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]