Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

Skieruj się tutaj jeżeli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają też predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia przestrzennego oraz oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]