Kredyt bez historii kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Zaciąganie kredytów jest w dzisiejszych czasach niezwykle popularne, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje duża rzesza osób, które nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania, bo nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak z niego wybrnąć?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Instytucje bankowe zazwyczaj określają odrębne warunki, według których przyznają kredyty czy też odmawiają ich przyznania. Można jednakże wymienić ogólne zasady, wpływające na kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś kredyty. Na największe trudności muszą przygotować się ci, którzy nie zaciągnęli dotąd ani jednego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studenci i kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki czy też są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z faktem, iż kredyt nie będzie im przyznany, muszą być pogodzeni także renciści. Rzecz jasna, kredytu nie otrzymają również osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także zatrudnione w innym kraju. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie niemożliwe jest uzyskanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga pożyczki w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank ma mniej restrykcyjne warunki kredytowania i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik podpowie, jak zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, warto zatem kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej i kredytu odnawialnego w instytucji, w której chce się ubiegać o kredyt. Znakomitym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, ale wspólnie z inną osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, które doradzić może dobry pośrednik, jest wiele.