Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące aktualnego kursu funta.

Funt brytyjski, którego właściwą nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a później Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt szterling a Brexit

Na skutek Brexitu, który był procesem trwającym cztery lata, cena funta względem dolara oraz euro zauważalnie zmalała. Wiązało się to między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co przepowiadało spadek ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także spadkiem wpływów do PKB. Odrabianie gwałtownego spadku kursu funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednak zaznaczyć, iż funt brytyjski to bardzo silny pieniądz, obecny w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z dużych spadków wywołanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z głośnego spekulacyjnego ataku znanego jako “Czarna środa” z 1992 r.

Aktualny kurs funta – Polacy wciąż go szukają

Funt szterling pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo lokują swój kapitał. Jest tak w głównej mierze z tej przyczyny, iż mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gros pracujących tam Polaków nie zamierza wrócić do kraju i bezustannie utrzymuje finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego obserwuje więc spora grupa rodaków. Szuka ona przeważnie dokładnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko również danych historycznych dotyczących nawet pięciu lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć między innymi na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga również doświadczonym inwestorom zlecać wymianę waluty po korzystnym kursie.