Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Pokaźna porcja wiedzy o systemie rozliczeń SWIFT. Przeczytaj koniecznie!

Pomimo, iż praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System SWIFT – upraszcza realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują również z systemów: SEPA, Express Elixir czy SORBNET.Na świecie działają też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]