Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz udział w trekkingu górskim

Wyprawy trekkingowe - ta niebywała oferta Was zadowoli.

Wycieczki w góry mają różne formy. Od spokojnych przechadzek po prostych trasach w bezpośrednim sąsiedztwie schronisk turysty, przez piesze, całodniowe marsze po trasach klasyfikowanych wyżej na skali trudności, aż po zaawansowane trekkingi. Żeby uczestniczyć w tych ostatnich, konieczna jest praktyka w przemieszczaniu się po górach (zarówno oznaczonymi trasami, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także umiejętność korzystania ze sprzętu wspinaczkowego i turystycznego. Jakkolwiek za nieraz olbrzymi nakład pracy zyskujemy możliwość delektowania się cudownymi widokami i obcowania z dziewiczą naturą.

Trekkingi – skala trudności

Skala trudności technicznej jest zależna od obszarów, przez które biegną trekkingi. Specjaliści klasyfikują trzy poziomy trudności pieszych wycieczek w tereny górzyste. W trekkingach najniższego stopnia wziąć udział mogą te osoby, które wyróżniają się dobrą kondycją, a stan ich zdrowia nie stanowi przeciwwskazana do większej aktywności. Następny poziom trudności wymaga lepszej kondycji i minimum podstawowego doświadczenia w górach – np. w polskich Karpatach. Ostatni stopień to wycieczki dla osób ze znakomitą sprawnością fizyczną, wiedzą z zakresu charakteru wysokich łańcuchów górskich i umiejących obsługiwać sprzęt, a także niebojących się ciężkich warunków obozowania w czasie kilkudniowej wyprawy.

Trekkingi w górach Azji i Europy

Trekkingi można praktykować w każdych łańcuchach górskich. W Polsce pasjonaci tego typu obcowania z naturą najbardziej cenią sobie szlaki tatrzańskie. Jeżeli natomiast idzie o pozostałe pasma Europy, dużym uznaniem cieszą się bałkańskie Góry Przeklęte, Alpy, graniczące z Azją Kaukaz i Ural, jak również Karpaty Wschodnie. Najbardziej obeznane w trekkingu osoby mogą z kolei sprawdzić swoje umiejętności w czasie wycieczki w Andach, Himalajach czy Karakorum.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]