Zamów silnik elektryczny DC.
Wiele sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, aby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Duże bądź małe, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem statystyczny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Silnik DC – dokonanie uznanych naukowców XIX wieku
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomalże 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki DC skonstuowane są ze nieruchomego stojana, komutatora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie cenione za ciche działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Gdzie używa się silników elektrycznych na prąd stały?
Teza, że silniki prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie kupimy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silników prądu stałego używają także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych marek.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]