Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Jeśli potrzebujesz motoreduktora, odwiedź tę stronę.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze powstaje pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne elementy jak hamulce bądź sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich albo znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, takie jak mieszadła, podnośniki, linie produkcyjne i dachy ruchome. Duże zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości sprawiła, że ilość realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]