Młode pokolenie czytelników ma własny gatunek literatury – o książkach młodzieżowych

Jeśli chcesz zamówić książki dla nastolatków, koniecznie odwiedź tę stronę.

Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz mniejszą styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim dostępną od ręki rozrywkę na tablecie, w smartfonie czy w telewizorze, a po książkę z reguły sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I również przez przymus analizy starszych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Młodzież nie nie powinna ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest mnóstwo literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ta odmiana literatury dostała nawet swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła pisane dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi romanse, pełne akcji przygodówki czy thrillery. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią zatem o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami i odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, iż inni także borykają się podobnymi problemami przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Czy warto namawiać Czytanie literatury dla nastolatków z biegiem czasu przynosi korzyści

Polecamy proponować młodzieży angażującą ją literaturę, gdyż zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem czasu daje sporo korzyści. Osoba, która jest oczytany posiada szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co niezaprzeczalnie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie historii innych osób w tym samym wieku to też sposób na dokładniejsze zrozumienie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej czyta książki o duchach czy kosmitach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu je eksplorować!

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa