Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Jeśli chcesz kupić systemy rynnowe, kliknij tutaj.

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny PCV, metalowe czy plastikowe – co zamontować?

W ofercie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – głównie z metalu czy też PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania warto zatem skonsultować z ekspertem.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08