Buty do jazdy konnej – sztyblety czy oficerki?

Więcej szczegółów o butach do jazdy konnej.

Jazda konna w ostatnich latach zyskuje na popularności. Naturalnie nie może to zaskakiwać – szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę spore atuty tej dyscypliny sportu. Najważniejsze z nich to: poprawienie kondycji, trening odpowiedniej postawy, a także rozwój wszystkich układu mięśniowego. Poza tym ma zbawienny wpływ na psychikę: likwiduje napięcie, zwiększa poczucie odpowiedzialności i wspiera zacieśnianie bliskich relacji. Aby jednak w pełni korzystać z pożytków jeździectwa, powinniśmy właściwie dobrać odzież i buty do jazdy konnej. Na co uważać przy zakupie tych ostatnich?

Buty do jazdy konnej – oficerki czy sztyblety?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje butów jeździeckich: oficerki oraz sztyblety. Drugie sięgają nieco powyżej kostki – są więc o wiele krótsze. Oficerki to zaś buty niezmiernie wysokie, sięgające ponad kolano. Dzięki temu zapewniają ochronę większej powierzchni nogi, minimalizując zagrożenie powstawania zadrapań czy sińców. Sztyblety to mniejszy wydatek od oficerek, jakkolwiek decydując się na ich kupno, należy nie zapominać o tym, żeby zaopatrzyć się również w osłonę na nogi – sztylpy lub czapsy.

Z jakich materiałów są wykonywane buty jeździeckie?

Kupując buty jeździeckie, koniecznie zwróćmy uwagę na surowiec, z którego są one wykonane. W sklepach dostępne jest obuwie zrobione ze skóry i jej rozmaitych imitacji. Te pierwsze są bez wątpienia bardziej kosztowne, ale opłaca się na nie zdecydować ze względu na zwiększoną wytrzymałość oraz możliwość dopasowania się buta do kształtu stopy jeźdźca. Polecane są szczególnie buty ze skóry cielęcej, która jest delikatna i szybko zyskuje oczekiwany kształt. Skóra bydlęca wypada nieco gorzej, jednak jej przystępna cena jest dużą plusem.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]