Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Usuwanie blizn rogówki - poszerz swoją wiedzę!

Oko to delikatna część ciała i w wielu sytuacjach można je uszkodzić. W następstwie różnych chorób i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, stosując metody laserowej korekty wzroku.

Co może spowodować tworzenie się blizn rogówki?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezmiernie plastyczna i choć przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się same, często powstają zbliznowacenia, także z powodu naszej nieuwagi. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one na ogół następstwem urazów np. zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia, rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca) albo dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się również w efekcie nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy wiele innych symptomów, jak m.in. uczucie swędzenia gałki ocznej, wrażliwość na światło czy puchnięcie powiek, więc jeżeli ich doświadczasz radzimy czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie szczegółowego badania ustali on umiejscowienie, głębokość i rozmiar blizn, a także doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.

Metoda PTK – likwidacja blizn rogówkowych

Najczęściej stosowaną dzisiaj metodą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w ogromnym odsetku klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się skrupulatnie do poleceń lekarza i terminowo zgłaszać się na kontrolę w ustalonym czasie.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]