Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co powoduje, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące przejawy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u lekarza specjalisty. Tymczasem może to skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba zgłoś się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. O chorobach układu moczowego może alarmować mnóstwo przeróżnych symptomów, które nieraz są ignorowane przez chorych w nadziei, że same znikną. Na jakie więc objawy należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego udania się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź zauważenie w nim ropy albo krwi, ale też ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy bywają także mniej oczywiste, np. ból pleców bądź podbrzusza, nadciśnienie tętnicze i obrzęk stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni udać się do niego jeżeli mają problemy z podtrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Warto przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci przeważnie zapisują się do poradni urologa w celu wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), uzyskania porady odnośnie wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Urolodzy codziennie wykonują też wiele złożonych zabiegów, takich jak nefrektomia (a więc usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]