Co warto wiedzieć o ortokorekcji? Podstawowe informacje

Jeżeli interesujesz się ortokorekcją, koniecznie kliknij tutaj.

Czy zakładanie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Tak, bo przy niedużej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbyteczne, gdy zdecydujemy się na ortokorekcję.

Ortokorekcja – metoda modelowania kształtu rogówki

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować przy użyciu lasera, jednak duży odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu z obawy przed ingerencją lasera lub wręcz z powodu braku pieniędzy. Nie znaczy to natomiast, iż są one zasadniczo skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – niechirurgicznej, bezpiecznej, i – co ważne – skutecznej procedury polegającej na modelowaniu kształtu rogówki w czasie snu. Jak to działa? Gdy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę przez stosowne jej wypłaszczenie w następstwie czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny często nawet po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Trzeba jednakże podkreślić, że rezultat nie jest permanentny jak w przypadku laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy codziennym korzystaniu z ortosoczewek i, oczywiście, drobiazgowym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, bo inaczej mogą wystąpić powikłania. Poprawa kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalna – po przerwaniu zakładania szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca samoistnie do swego uprzedniego kształtu.

Kto może poddać się ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w różnym wieku, także kilkulatków. Na szczęście ortosoczewki mogą stosować dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu w ciągu dnia mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich rówieśnicy bez wad wzroku. Wypada jednak wiedzieć, że ortokorekcja nie jest możliwa przy miopii głębszej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdej osoby jest inna, dlatego soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po drobiazgowym badaniu wzroku i przygotowaniu mapy rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to np. blizny na rogówce oraz uraz oka.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]