Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Chcesz kupić szalunki Kraków? Kliknij tu.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą belki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty często parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]