Co warto wiedzieć o oknach skrzynkowych?

Jeśli potrzebujesz okna skrzynkowego, odwiedź ten adres.

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych gmachach, starych chałupach oraz dworkach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż obecne modele są tak samo wydajne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?

Okna skrzynkowe – budowa

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolacja, która chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach nierzadko dzielone są na cztery elementów – te górne, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i kiedyś służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi domach ceglanych.

Materiał na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, muszą być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotychczas najchętniej wybierano sosnę lub dąb, jednak od niedawna ich producenci wykorzystują także drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti są bowiem dużo bardziej odporne na wpływ deszczu, powietrza oraz ekstremalnych temperatur.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]