Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Odwiedź tę stronę.

Dla większości kobiet ślub jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich oddania, miłości i wierności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak mało osób pamięta. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Kanadzie, w Egipcie, w Meksyku czy we Włoszech, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według starych przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki wspólnie, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla młodej pary cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]