Jak robi się topaz mistyczny?

Jeśli chcesz zamówić mystic topaz, zobacz tu.

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna cieszącego się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru można mylnie stwierdzić, że to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są efektem odpowiedniej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi wysokiej temperatury i pokrywany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie używają go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się również na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się też różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do danego stroju.