Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Szczegółowe informacje w temacie e-faktury. Przekonaj się!

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom firm na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, natomiast dla dostosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskują

Każdy właściciel przedsiębiorstwa od stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]